проект про Життя

 
 

lossofsoul.com/ Смерть/ Замість передмови

 
 
 
 

Смерть - Замість передмови


Смерть - Замість передмови

Доки ви не усвідомили безпреривний закон вмирання та народження знов, ви лише невиразний гість на цій Землі.  Гете Йоган

Смерть – один з кроків нашого безперервного розвитку. Колись таким кроком було і наше народження, з тією різницею, що народження – це смерть однієї форми буття, а смерть - народження в іншу форму буття. Смерть - щастя для вмираючого людини, адже вмираючи, перестаєш бути смертним. Т. Паркер

Тема смерті завжди цікавила і притягала людину. З книг, присвячених смерті, можна зібрати пристойну бібліотеку – зокрема найбільше книг з'явилося в другій половині 20 століття. Здавалось би, сучасна освідчина людина, що знайома з працями Моуді та на ніч читає "Тибетську книгу мертвих" повинна б знати про смерть якщо не все, то досить багато. Але чи це так? Може має рацію Конфуцій, якось промовивший: "Коли ми так мало знаємо життя – що ми можемо знати про смерть?"

В кожного з нас своє уявлення про смерть, і зазвичай воно обумовлене зовнішніми причинами – культурою, релігією, суспільством. Наше суспільство наближається до того ідеалу, який успішно функціонує на Заході і зветься суспільством споживання; в культурі суспільства споживання, де переважають матеріальні цінності, немає місця смерті. І це природно - всі матеріальні цінності з приходом смерті втрачають свою вартість. Завдання суспільства споживання – підвищити рівень життя (читайте -- купівельну спроможність) споживача, а роздуми про смерть не сприяють такому підвищенню. У суспільстві споживання все має ціну – від телевізора з пласким екраном до соняшників Ван Гога. Більш того, інколи цінність самого життя може бути виражена в грошовому еквіваленті. Але коли людина вмирає, всі свої гроші вона лишає живим -- навіть ті дві дрібні монети, які за традицією кладуть померлому на очі. А на питання: "Що він залишив після смерті?" є більш ніж універсальна відповідь: "Все".

Завдяки ЗМІ, держава оберігає нас від всього, якось пов'язаного зі смертю -- підмінює "помер" більш обережним "заснув вічним сном", ТБ створює свій, "телевізійний" образ смерті, і реальна смерть найчастіше не вписується в рамки цього образу. Дуже рідко на екранах з’являються кадри справжньої смерті, наприклад, сцени розстрілу заручників, і з’являючись, вони викликають галасний суспільний резонанс. Можливо тому що ми звикли до образу смерті, створеного ЗМІ, і вигляд справжньої смерті викликає шок. Проте, держава сміливо використовує картини реальної смерті аби маніпулювати суспільною свідомістю, держава використовує їх по повній, залучаючи всі можливі канали – пригадайте, наприклад, події на Дубровці і те, як держава скористалася ними.

Існуючий образ смерті почав створюватися задовго до появи телебачення -- чомусь майже всі картини, що змальовують сцени смерті, пов'язують цей момент з сильною напругою -- пригадаєте ту ж "смерть Марата" або "смерть Офелії". Проте, коли людина вмирає природною смертю, її тіло приймає відкриту позу – в цій позі зазвичай лежить новонароджене немовля – його рот та очі піввідкриваються, тіло розслабляється, руки і ноги вільно розкидаються в сторони. Найбільш близьке її зображення -- картина Джона Міллеса "Офелія" -- хто бачив оригінал, відзначає, що картина справляє надзвичайне враження. Полотно зачаровує -- дивлячись на нього, ціпенієш і довго не можеш відвести очі. Певно тому, що багато хто з нас ніколи не бачив померлих в тій позі, в якій вони зустріли смерть, - їм штучно надають вигляду сплячої людини, прикриваючи очі, підв'язуючи щелепу, зв'язуючи мотузкою ноги.

Джона Миллеса "Офелія"

В смерті є аспекти, які поступово витісняються зі свідомості сучасної людини. Наприклад, поєднуючий аспект. Раніше смерть одного з членів общини була значним явищем для всієї громади, і негативні емоції близьких померлого розподілялися серед всіх – смерть супроводжувалося складними сумісними ритуалами. До сьогодні це спостерігається на селі, де на похорони й поминки збирається вся громада. У містах положення зовсім інше – суспільство розбито на дрібні ланки, і смерть одного з членів сім'ї переживається усередині сім'ї -- виносити власні хвилювання назовні не прийнято. Після смерті все пов'язане з обрядом поховання доручається професіоналам, і, частіше за все, родичі бачать померлого вже приведеним в "належний" вигляд. Унаслідок, енергія, котра раніше прямувала на зовнішню активність, -- на природні турботи, пов'язані зі смертю близького, залишається усередині людини й надалі завдає руйнівної дії

Відомо, що слово "смерть" утворилося від спільнослов'янського съ-мьрть, яке, у свою чергу, утворене за допомогою приставки съ- в значенні "Свій, добрий" та мьрть (порівняйте з санскритським mrti = "смерть"), що буквально означає -- "своя, добра, природна смерть", у відмінність, наприклад, від «загибель». Цікавий тісний зв'язок слів "смерть" і "мир" – "спокій, заспокоєння, утихомирення, згода". Але яким є первинний етимологічний зміст слова смерть? Щоб взнати це – звернемося до міфології. Одне з центральних місць в світогляді Арієв (родоначальників індоєвропейської гілки) займала величезна золота гора Міру в центрі Всесвіту, яка оточена сім'ю небесами (звідси і приказка "На сьомому небі" — синонім вищого блаженства). Вважається, що саме від назви гори Міру утворилися слова "мир", "міра", "мор", "море" і, звичайно ж, "смерть" - при типовому для словотворення чергуванні явних звуків і збереженні лексичної основи mr.

В слов'янській міфології Смерть була персоніфікована і звалася Маару. Вона зображалася як висока жінка, або згорблена стара, чи як гарна дівчина в білому. Стародавні автори, що говорять про божества слов'ян, згадували про Морену як Богиню на зразок Гекати і Деметри (смерті і родючості одночасно). Мара – початок і кінець буття -- суть, наділена універсальною владою, що тримає в руках долі людей.

Смерть

Створюється враження, що західна культура пропонує нам образ смерті, який не має нічого спільного із справжньою смертю. Але чому? Відповідь на це питання варто шукати в середньовіччі. Тоді, під час епідемій чуми, смерть буквально викосила пів Європи. До приходу чуми, смерть, як і любов, зображали із стрілою – образ виборчої, природної, не випадкової смерті. Після епідемій чуми, коли смерть косила всіх без розбору, її сталі зображати з косою. Подальші війни та революції з мільйонами насильницьких смертей, лише підсилили цей образ, котрий і дійшов до нашого часу.

Проте, поруч завжди існував інший її образ, -- спокійніший і світліший, пов'язаний з природною смертю. Раніше вмирали інакше, і така смерть до сьогодні збереглася в глухих селах: в скринях у людей похилого віку зберігався одяг спеціально для смерті. Його колір був світлим – на відміну від чорного костюма, який тепер вважається традиційним. Люди похилого віку, що відчували наближення своєї смерті, з одягали цей світлий одяг, спокійно лягали в труну, а відспівування часом розпочиналося коли вони ще були живі. Смерть наставала не раптово, а як природний процес – просто те, що люди називають "життя" поступово переходило в те, що люди називають "смерть". Така смерть випала з образу смерті, що існує в сучасному суспільстві -- ним, швидше за все, сьогодні є образ неприродної смерті – того, що раніше позначалося словом "загибель".

Смерть

Тоді яка вона, справжня смерть? В кожного своє уявлення – є воно і в мене, але це не концепції, це відчуття.

Перед створенням "стану Смерть" я прочитав безліч книг про Смерть, проте вони нічого не змінили в моєму розумі – що можуть змінити мільйони слів? Тоді я відкинув слова і просто поглянув всередину себе. З дитинства в мене було відчуття, ніби одного дня я вже вмирав. Я просто це знав. Я не розумів одного – якщо все довкола просто переходить в інший стан, чому я маю бути виключенням? Завжди було дивно, що страх смерті вважається чимось природним. Так чи так, страх смерті й інші страхи наповнювали моє життя. Певно, найбільш сильні зміни в моєму розумі сталися після проходження двох курсів практики усвідомленого вмирання – Пхови. Минуло декілька років, і я усвідомив що в моєму розумі більш немає страху смерті. Він не зменшився, не змінився. Просто його більш немає. Зовсім. А той простір розуму, який заповнювався страхом смерті, наповнився розумінням – я прийшов на землю для того, аби виконати своє призначення. Коли я зроблю це, я лише покину власне тіло, як робив вже безліч разів. Я знаю, і це не зовнішнє знання – воно завжди було в мені. Доки воно не проявлялося – я боявся смерті, коли ж у мене виникла довіра до своєї природи – смерті просто не стало. Розподіл на життя та смерть існує лише в думці, оскільки наш розум працює саме з подвійними категоріями – Життя і Смерть, Любов і Ненависть та ін. Але якщо вам вдасться вийти за межі розуму, то ці категорії з'єднуються в одне, і все стане просто і ясно.

Я розумію, що деякі люди віднесуться до цих слів вельми скептично – мовляв, «ти думаєш, що ти вже вмирав? Ну добре, ти віриш в концепцію переродження... як це торкається нас?». Але, можливо що саме ці люди вірять? вірять в те, що переродження не існує і існувати не може. Просто так сталося, що вони народилися в культурі з матеріалістичною ідеологією, і долучилися до багаточисельних догм цієї культури. Якби вони народилися в Індії, все було б навпаки: люди, які заперечують факт переродження, викликали б в них здивування. І індуси, і європейці в даному випадку вірять в те, що вважається своєрідним догматом в їх культурах. Це не обговорюється. Хоча все можна обговорити, але до чого це призведе? У користь і того, і іншого твердження можна висунути більш ніж логічні аргументи і довести їх справедливість. Але навіщо? Пригадайте все того ж Гете, який легко міг з початку довести будь-яке твердження, а потім – твердження цілком протилежне. На цій сторіночці ви побачите слова людей, погляд яких, швидше за все, буде для вас більш переконливим, аніж мої слова. Однак, це будуть самі слова, сказані Бальзаком або Вольтером, але вони так і лишаться словами. Відкиньте слова і просто погляньте всередину себе – там є і життя, і смерть, і тисячі інших речей. Там є все.

 

 
 

lossofsoul.com/ Смерть/ Замість передмови

 
 
1. стан lossofsoul » 2. стан cмерть » 3. стан депресія » 4. стан стрес » 5. стан життя » 6. Життя як творчість »

 

Автор - Олександр Авраменко 

Copyright © lossofsoul.com - проект про Життя 2002-2016

  Рейтинг@Mail.ru