проект про Життя

 
 

lossofsoul.com/ Стрес/ Здолання стресу/ Інші способи здолання стресу

 
 
 
 

Інші способи здолання стресу


Tom Waits - Blue Valentines

 » Стрес і відпочинок

 » Стрес проти стресу

 » Стрес і фізичні вправи

 » Стрес і перемикання

Стрес і відпочинок


Ліпші робітники більше інших працюють і більше інших відпочивають. Том Хопкінс

Стрес і відпочинок

 

Цей заголовок більш ніж банальний, але, якщо подивитися правді у вічі, то треба визнати, що багато хто з нас розучився відпочивати. Сучасне суспільство не заохочує до відпочинку, і це вірно, адже йому потрібні трудоголіки. І слова «Мені все котрий рік у відпустку вийти нема коли» людина вимовляє із відтінком певної гордості.

Але, мабуть, недарма в усіх світових релігіях існує так званий день відпочивання. В цей день заборонено займатися будь-якими мирськими справами. Цей день людина повністю віддає Богові, своїй душі, собі. Для християн таким днем є неділя, для іудеїв – субота, для мусульман – п’ятниця. Коли людина відпочиває і хоча б на деякий час скидає вантаж клопіт, накопичений за минулий тиждень, до її душі приходять мир і спокій. Але часто-густо – ритм міста настільки вплівся в нас, що так просто відпочивати ми вже не вміємо. А мабуть – даремно.

 

 

Стрес проти стресу


Стресс против стресса

Клин клином вибивають. Прислів’я

Так, стрес згубно впливає на людський організм, але чому іноді ми самі шукаємо його, катаючись на американських гірках, стрибаючи із парашутом чи просто відкладаючи важливі справи на останню мить? Тому що в авралі, «під стресом» ліпше працювати? А чи не тому, що стрес… дарує задоволення?

Під дією адреналіну посилюється приток крові, а разом із нею кисню й глюкози до мозку, а той у свою чергу починає виділяти гормон бета-ендорфін, званий також внутрішнім морфієм. Цей гормон блокує відчуття болю, а зі збільшенням його рівня в крові в людини зростає відчуття вдоволеності собою та навколишнім світом.

Крім того, під час стресової ситуації в мозку виробляється ще один гормон – дофамін, той самий, що виділяється в організмі під впливом наркотиків (зокрема, кокаїну), і дає нам відчуття щастя. В цьому разі дія стресу подібна до дії наркотиків-ейфоріантів.

Але ейфорія не може тягтися вічно. Тут визначальну роль відіграє фізіологія. Приблизно за дві години стресової ситуації приток кисню та глюкози до мозку повертається до норми, та, якщо стрес не завершується протягом ще кількох годин, відповідні показники падають нижче норми – у цьому разі стрес починає свою руйнівну роботу.

 

Стрес і фізичні вправи


Стрес і фізичні вправи

Якщо займатися фізичними вправами, немає жодної потреби в уживанні ліків. Авіценна

За статистикою цей метод використовують 12% українців

І не дарма. Оскільки під час стресу в нашому організмі починають діяти механізми, які готують нас до інтенсивних фізичних навантажень, то саме фізичні вправи є найбільш природним способом виходу накопиченої енергії. Фізичні вправи мають релаксувальний ефект, який виникає після виконання вправ і триває до двох годин. Якщо фізичні вправи виконувати регулярно протягом 7-8 тижнів, вони починають справляти довгостроковий вплив, який дозволяє підвищити опірність організму стресам.

Медицина по-різному пояснює позитивний вплив фізичних навантажень на емоційний стан. Традиційно вважається, що під час фізичної активності підвищується рівень хімічних речовин, які сприяють підвищенню настрою. Донедавна вважалося, що таку дію мають ендорфіни, кликані, з легкого пера журналістів, «гормонами доброго настрою».

Однак недавно ця гіпотеза була піддана сумніву таким експериментом. Одній групі учасників експерименту безпосередньо перед тренуванням давали препарат налтрексон, який зв’язує ендорфіни, чим блокує їхню дію. Попри те що після тренування рівень ендорфінів у піддослідних у першій групі був на попередньому рівні, а в другої підвищився, було відзначено однаковий позитивний вплив тренування на емоційний стан в обох групах. Тобто справа не в ендорфінах або не тільки у них

Тоді дослідники взялися за вивчення іншої речовини – серотоніна. Треба відзначити, що позитивний ефект антидепресантів нового покоління забезпечує саме підвищення рівня серотоніну. Дійсно, з огляду на попередні дослідження, після фізичних навантажень концентрація серотоніну підвищується. Отже, будь-які фізичні навантаження мають дію, аналогічну з дією сучасних антидепресантів. Якщо ця гіпотеза підтвердиться, то загадка лікувальної дії фізичних навантажень на психіку й емоційний стан людини буде розгадана. Однак яким би не був механізм цієї дії, уже тепер зрозуміло, що за допомогою фізичних тренувань здолати стрес значно простіше.

Стрес і перемикання


Стрес і перемикання

За статистикою, цей метод використовують 12% українців

 

Застосування тих чи інших способів перемикання є, напевне, найпростішим методом здолання стресу, який не потребує внутрішньої робо, проте іноді це справді допомагає. Дивно, але факт лишається фактом: саме цьому методу боротьби зі стресом віддають перевагу переважна більшість українців. За статистикою, від стресу рятуються за допомогою телевізора 46% респондентів, алкоголю – 19%, їжі – 16%.

Механізм рятування від стресу міститься в назві розділу – перемикаючи телевізійні канали, вживаючи спиртне, гортаючи сторінки бульварної преси, відправляючи до рота їжу, безцільно вештаючись Інтернетом, людина просто на деякий час забуває про подразники, які заганяють її до стану стресу, та перемикається на щось інше. Звичайно, ці способи допомагають лише на короткий чай – найчастіше потім приходить законна розплата: ранкове похмілля за надмірне вживання алкоголю, важкість у шлунку – за переїдання. Але багатьох це не зупиняє, оскільки це дуже прості способи, що не потребують жодних зусиль та роботи душі, тим більше – вони такі звичні…

Хоча існують інші, розумніші способи перемикання. В результаті одного з досліджень було встановлено, що прекрасним засобом зниження рівня стресу є звичайне читання віршів. Про цей засіб знав іще Олександр Пушкін, який написав у листі до одного зі своїх друзів: «Вважай поезію доброю, розумною старенькою, до якої можна іноді зайти. Щоб забути на хвилину плітки, газети й клопоти життя, повеселитися з її милими балачками та казками…»

 

 
 

lossofsoul.com/ Стресс/ Преодоление стресса/ Інші способи здолання стресу

 
 
1. стан lossofsoul » 2. стан cмерть » 3. стан депресія » 4. стан стрес » 5. стан життя » 6. Життя як творчість »

 

Автор - Олександр Авраменко 

Copyright © lossofsoul.com - проект про Життя 2002-2016

  Рейтинг@Mail.ru

угору