проект про Життя

 
   
 

Стрес і сон


Музыка для сна

Стрес і сон

Час, необхідний будь-якій людині, щоб по-справжньому виспатися, – це на п’ять хвилин більше. Макс Кауфман

«Наше життя – лише сон», – стверджували мудреці. Зрештою, якщо не все життя, то якнайменше третину його людина проводить уві сні. Сон – це життєво необхідна потреба організму, не меш важлива, ніж їжа. Якщо людина може обходитися без їжі понад два місяці, то без сну вона не проживе й кількох днів. Недарма одне з найжорстокіших катувань гестапо – довготривале позбавлення сну, що призводило до психічної дезорієнтації та психозам. Про благотворний вплив сну знали ще давні єгиптяни. За тих часів людину, яка страждала на якесь захворювання, часто залишали у храмі, де на неї навалювався надзвичайно глибокий сон. Вважалося, що жерці, які перебувають у храмі, керують процесом сновидіння таким чином, що природні сили, проникаючи до тіла, гармонізували його, позбавляючи хвороби.

До початку 20 століття наш сон визначався природними ритмами – тобто тривалістю світового дня. Електрики ще не було, свічі коштували дорого, тому більшість людей лягали спати на заході сонця, а прокидалися незадовго до світанку. Тривалість сну природно змінювалася залежно від пори року та складала від 7 до 12 годин.

Відтоді як відбулася індустріальна революція, яка принесла у цей світ електрику, все змінилося. В індустріальному суспільстві життя поступово було організоване так, аби відповідати вимогам промисловості. Отже з цього часу сон людини став відповідати не природним ритмам, а нав’язаному ритму міста.

Стрес у першу чергу порушує нормальний режим сну. Нам потрібно більше часу, щоб заснути, ми частіше прокидаємося вночі або вдосвіта. Цілком виправдане занепокоєння з приводу поганого сну лише погіршує ситуацію – сон стає ще гіршим, що в свою чергу виснажує організм ще більше і так далі. Однак не всі реагують на стрес безсоння, дехто, навпаки, відчуває сильну сонливість і з великим трудом прокидається вранці.

Якщо ми прокидаємося вночі, то зазвичай довго ворочаємося, сильно непокоячись із приводу того, що не можемо заснути. Та дарма. Справа в тому, що сон людини має чотири фази, тривалість яких складає приблизно 120 хвилин. Отже, якщо ви прокинулися та не можете заснути, не тривожтеся – до наступного двочасового періоду сну ви маєте купу часу: можна, наприклад, почитати, а коли ви відчуєте сонливість, просто відкладіть книгу, і ви швидко заснете.

Дорослій людині зазвичай достатньо 7-8 годин сну. Але й тут усе сугубо індивідуально. Комусь необхідні 11 годин сну, аби почуватися бадьоро і впевнено, а комусь, як Наполеону, цілком достатньо чотирьох годин. Брак сну призводить до серйозних розладів нервової системи. Сон відновлює не стільки фізичну активність людини, скільки психологічну рівновагу. Під час сну наш організм продукує гормони, які відповідають за зростання тіла та відновлення функцій організму.

Найголовніше – не опинитися у зачарованому колі: коли стрес провокує безсоння, а безсоння ще більше посилює стрес. На безсоння страждає досить великий відсоток людей – наприклад, близько 20 мільйонів людей у США, 12 мільйонів – у Німеччині, 9 мільйонів – у Франції. Щодо Росії офіційної статистики немає, але за попередніми даними – понад 10 мільйонів росіян добре знайомі із безсонням.

Стрес і сон

 

 
     
1. стан lossofsoul » 2. стан cмерть » 3. стан депресія » 4. стан стрес » 5. стан життя » 6. Життя як творчість »

 

Автор - Олександр Авраменко 

Copyright © lossofsoul.com - проект про Життя 2002-2016

  Рейтинг@Mail.ru

угору